Home page > Aktuality > Výcvik nováčků Hradní stráže

Výcvik nováčků Hradní stráže

Na začátku října 2020 nastoupili do Vyškova a prošli si náročným základním výcvikem, v lednu jim pak začal vstupní výcvik u Hradní stráže. Řeč je o třiceti šesti nováčcích, kteří se teď u nás cvičí, aby mohli na konci února nastoupit ke svým jednotkám. Kromě střelecké přípravy, strážních předpisů, místopisu Hradu a dalších vědomostí nutných ke zvládnutí strážní služby se musí naučit i pořádně pochodovat a cvičit s reprezentační puškou. Naprostou většinu času stráví vojáci Hradní stráže střežením na takzvaných pohyblivých strážních stanovištích v maskáčích a se samopalem v ruce. Ale běžný návštěvník Hradu si odnáší ze své návštěvy hlavně vzpomínku na slavnostní střídání a na nažehlené vojáky ve strážních budkách.

Při výcviku pořadové přípravy se začíná cviky se zbraní na místě, a když už to začne nějak vypadat, tak se do toho přidává i pochod. Právě zkombinovat cviky se zbraní s pochodem může být problematické. Někdy už ani nevíte, která ruka je ještě vaše a která už vedle pochodujícího kolegy. :-) Třešničkou na dortu pořadového výcviku je takzvaný pomalý pochod, kterým vojáci kráčí na svá strážní stanoviště před Pražským hradem. Ne vždy se  všechno povede napoprvé, ale právě proto tady mají nováčci svůj speciální výcvik.

Hradní stráž stále nabírá nové členy, zejména na místa strážných. Pokud byste měli zájem, tak kritéria vstupu k Hradní stráži naleznete zde:

http://hrad.army.cz/nabor-k-hradni-strazi

a více o vstupu k vojákům, včetně nabídky volných míst, zde:

https://kariera.army.cz/vojak-z-povolani

 

Nahoru