Home page > Aktuality > Sbírka na vozík pro Jardu

Sbírka na vozík pro Jardu

Dovolte, abych Vám představil jednoho mladého muže, bojovníka. Je to čtrnáctiletý Jarda a není to zápasník v ringu ani veterán z Afghánistánu, ale i přes to stojí jeho příběh za pozornost. Narodil se s dětskou mozkovou obrnou ve formě spastické kvadruparézy, což je postižení všech čtyř končetin. Jarda se ale nevzdal a začal se s touto negativní prognózou urputně prát. I když prvních deset let života pro něho a jeho maminku samoživitelku nebylo snadných, jeho stav se stále zlepšoval. Díky své nezlomnosti a odhodlání dosáhl v pohyblivosti a vzdělání skvělých výsledků. Stal se z něj úžasný kluk, který chodí fandit na hokej, miluje fotbal, tenis a  zimní sporty.

Před dvěma lety mu ale vypadla pravá kyčel, byl to šok pro něj i jeho maminku, všichni si mysleli, že už nebude chodit. Ale on to zase nevzdal. Kvůli napravení problémů s kyčlí Jarda absolvoval už dvě operace a na jaře ho čeká další. I přes jeho zdravotní problémy se snaží být aktivní, chodí plavat, rád si zajezdí na kole a s chodítkem zvládne i kratší procházky. A když se mu zrovna nechce sportovat, tak doma něco kutí nebo něco vyrábí v keramickém kroužku.

Jardův starý invalidní vozík byl opotřebovaný jeho aktivním životem a stejně z něj už vyrostl. A tak bylo potřeba ho vyměnit za nový. Takový, který mu umožní podniknout výlety třeba do hor, projet tamější stezky a prostě žít naplno. Zdravotní pojišťovna takový vozík hradí, ale ne celý, zbývalo doplatit 27.000,- Kč. A o to se už u nás postaraly naše dvě kolegyně Blanka Kozlíková a Klára Pelcová, které zorganizovaly u Hradní stráže finanční sbírku na podporu dobré věci. Zbylá částka se mezi příslušníky Hradní stráže vybrala a Jarda už má vozík nový.

Chci vám všem jménem Jardy i jeho maminky moc a moc poděkovat za vaše příspěvky a také dvěma zmíněným kolegyním, které to u nás vše iniciovaly. A za nás, tedy za Hradní stráž, přeji Jardovi hodně zdraví, štěstí a síly.

 

Nahoru