Home page > Aktuality > Přezkoušení psů kategorie HO dne 2. března 2021

Přezkoušení psů kategorie HO dne 2. března 2021

Je mlhavé ráno a u psince Hradní stráže v Praze Kbelích se sjíždějí naši psovodi, ale také kynologičtí odborníci z Armády ČR. Pro dva naše psy nastává velmi důležitý den, čeká je totiž přezkoušení. Zatímco pro téměř dvouletou fenku Kimi to je jako pro studenta maturita, tak pro ostříleného matadora Coudyho je to už téměř „brnkačka“. Kimi tuto zkoušku skládá poprvé, u ní se jedná o takzvané zadání výcvikové kategorie „pes hlídkový obranný“ (HO), kterou musí splnit, aby mohla sloužit u Hradní stráže. Devítiletý Coudy, který za svou kariéru společně se svým psovodem získal mnoho významných ocenění, absolvuje takzvanou obhajobu kategorie. Obhajoba se u strážních psů opakuje každé dva roky a pro Coudyho je to nejspíše obhajoba poslední před jeho odchodem do psího důchodu.

Zkušební komisaři psy přezkouší z poslušnosti a speciálního výcviku. Speciální výcvik zahrnuje stopování a takzvanou obranu. Pod pojmem obrana si můžeme představit disciplíny jako střežení pochůzkou, přepad ze skrytu, zadržení bez kladení odporu, ale také zadržení s protiútokem, kdy se figurant aktivně brání a nenechá psovi jen tak něco zadarmo.

Psi, ale i jejich psovodi rotní Jan Smíšek a Tomáš Novák nakonec podmínky přezkoušení splnili, takže mohou společně s třicítkou dalších psů pomáhat strážným při hlídání Pražského hradu a zámku Lány.

 

Nahoru