Home page > Aktuality > Nácvik na nástupních audiencí dne 30. ledna 2020

Nácvik na nástupních audiencí dne 30. ledna 2020

30. ledna 2020 proběhly na Pražském hradě nástupní audience velvyslanců, ale než na ně došlo, musela jednotka prvního praporu Hradní stráže ceremoniál nacvičit. Nácviky probíhají před každou akcí tak, aby na I. nádvoří bylo vše perfektní. Dopilovat sklon pušek a rukou, upravit výšku kroku, sjednotit cviky se zbraní, aby byla finální rána o zem jednotná (slangově "sbouchnutí" pušek). To vše je cílem takového nácviku.

Vojáci pro tuto příležitost používají poněkud zvláštní ústroj. Na ostré akci ale bude už všechno v pořádku, tak jak to má být. Proč se při nácvicích používá kombinace maskáčů, kulatých čepic a okovaných bot, to se dozvíte dále.

Okované boty (takzvané klapačky) se používají na to, aby se vojáci při pochodu dobře slyšeli, což bývá u nácviku v kanadách někdy problém. Kulaté čepice (takzvané brigadýrky) se zase používají proto, aby bylo dobře vidět, jestli vojáci drží hlavy ve správné poloze. Krásně to zdůrazní, když někdo kouká třeba do země, nebo když vojáci otáčejí hlavy nejednotně. Tahle ústroj prostě odhaluje nedostatky, které se jinak mohou skrýt.

 

Nahoru