Home page > Aktuality > Cvičení Aktivní zálohy Hradní stráže 19. - 30. října 2021

Cvičení Aktivní zálohy Hradní stráže 19. - 30. října 2021

Ve dnech 19. až 30. října proběhlo u Hradní stráže pravidelné cvičení vojáků aktivní zálohy (AZ HS), jehož součástí bylo i vyvedení do vojenského prostoru Hradiště, uprostřed Doupovských hor. Po této „zelené“ části výcviku vyměnili zašpiněné maskáče za nastrojenou audienční uniformu, aby se připravili na provedení pietního aktu ke Dni vzniku samostatného československého státu, který se pravidelně koná na pražském Vítkově.

Vyzpovídal jsem za vás jednoho z příslušníků aktivní zálohy HS, abych se dozvěděl, jak to tam probíhalo. Tím vyzpovídaným byl desátník Viktor Šimek, který u aktivní zálohy slouží necelé čtyři roky. V civilu se věnuje přípravě vzdělávacích programů a expozic v Národním muzeu a zároveň studuje magisterský obor na bezpečnostních studiích Univerzity Karlovy.

„Na Doupově jsme strávili tři dny a právě v tyto dny se do republiky opřel silný vítr, který nejen kolem nás lámal stromy, ale dokonce nám při střelbách lámal i terče. Chvílemi to vypadalo celkem hrozivě, například když nám silný vítr jeden stan úplně roztrhal a druhý výrazně poškodil. Vlastnoručně postavený stanový tábor jsme si pod vedením instruktorů i střežili, aby k nám nepronikl nikdo nepovolaný. Střídali jsme se ve střežení po dvou hodinách, a i když to na první pohled vypadá jednoduše, musím říct, že to bylo velmi náročné, protože vůbec nejsme zvyklý takto fungovat, jako naši profesionální kolegové. Noční teplota jen 3°C a všudypřítomný vítr nám daly zabrat.  Ale užili jsme si to! Co nás také velmi potěšilo je, že jsme úspěšně zadrželi kontrolu, která nás přišla v noci prověřit. J Parádním završením celého cvičení byl pak pietní akt na Vítkově. Jsme rádi, že jsme mohli být na tak významném místě v tak významný den.“

Nahoru